۱۳۸۹ خرداد ۱۰, دوشنبه

از كلاغ و ساير شياطين

حالا كه قرار است با كلاغ ها وداع كنيم بد نيست به اين معماي لوئيس كارول - در كتاب آليس در شگفتستان -هم جواب دهيم:

"شباهت كلاغ با ميزتحرير چيست؟"

كلاهدوز ديوانه اين معما را از آليس در مهماني چاي ديوانگان مي پرسد و وقتي آليس از جواب دادن منصرف مي شود كلاهدوز ديوانه هم اذعان مي كند كه جواب معما را نمي داند. بعدها كارول  در مقدمه چاپ بعدي كتاب مي نويسد كه خودش هم جواب معما را نمي داند گرچه به مرور زمان خيلي ها سعي كردند به اين معما - مشهور به معماي كلاهدوز ديوانه - پاسخ دهند.

پاسخ خودتان را در قسمت نظرات بنويسيد. به بهترين جواب، كمك هزينه خريد يك ماشين تورينگ اهدا خواهد شد. ساير شركت كنندگان هم  به ياد داشته باشند كه حتماً جهان ممكني هست كه در آن برنده باشند. با يك نيت خوب همه -در يكي از جهان هاي ممكن - برنده ايم. 

۳ نظر:

 1. درباره کلاغ ها که مشهور است این بالشان از آن بالشان مساوی تر است. درباره میز تحریر هم به نظرم میتوان گفت پایه هایشان دو به دو از یکدیگر مساوی ترند. در نتیجه به نظر میرسد میتوانیم بگوییم از این جهت که کلاغ و میز تحریر هر دو چیزهایی دارند که از یک چیز دیگری که دارند مساوی تر است به هم شبیه هستند.

  ممکن است کسانی گمان کنند نتیجه فرعی بحث فوق این است که باید جواب مشهوری که در ادبیات مربوطه به سوالِ "فرق کلاغ چیست؟" داده میشود را کنار بگذاریم. (حتماً میدانید در جواب این سوال معمولاً گفته میشود "این بالش از اون بالش مساوی تر است.") اما به نظر من این گمان باطلی است چون میز تحریر، مثل خرس، اصلاً بال ندارد. البته خوشبختانه میز تحریر در مقایسه با خرس یک چیز دیگری هم ندارد و در نتیجه برای او مشکلی ایجاد نخواهد شد. (با شرمندگی از بیان داستان کلاغ و خرس معذور هستم.)

  پاسخحذف
 2. مي شود كمك هزينه سفر به زمين دوقلو را هم جز جوايز بگذاريد؟

  پاسخحذف
 3. شباهت كلاغ با ميز تحرير اين است كه هر دو با
  xyz
  و
  H2O
  متفاوت هستند

  يك شباهت ديگر كلاغ با ميز تحرير اين است كه كلاهدوز ديوانه درمورد هيچ يك نمي داند كه شباهت اش به ديگري چيست

  پاسخحذف